Taunton Youth Soccer

Fall Recreational League Schedule 2022

Practice Schedule
Location: Myricks Field 

Practice 1Friday 5:30 - 6:15
GradesGirls: 1,2,3,4

Boys: 1,2,3,4

Practice 2Friday 6:45 - 7:30
GradesGirls: 5,6
Boys 5,6
Coed7,8

General Game Schedule

Location: Myricks Field

TimeslotTeam/Grade
9:30-1030Girls 1/2
11:00-12:00Boys 1/2
12:30-1:30Girls 3/4Boys 3/4
2:00-3:00Girls 5/6Boys 5/6
3:30-4:30Coed 7/8

Field C
9-10Pre K/K (Session 1)
10:30-11:30Pre K/K (Session 2)
12:30-1:30Girls 1-3
1:00-2:00Girls 1-3

Co-Ed: PreK & K
8-game regular season, no playoffs

  • Saturday's 09:00 am – 10:00 am
  • Saturday's 10:30am – 11:30am

Grades 1-8
6-game regular season, playoffs

Grade 1 & 2 Girls        
10-Sep 9:30 AM   A1  Red Bulls   Revolution
10-Sep 9:30 AM   A2 Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 9:30 AM   A1 Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 9:30 AM   A2 Sounders   Revolution
           
24-Sep 9:30 AM   A1 Sounders    Red Bulls
24-Sep 9:30 AM   A2 Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 9:30 AM   A1  Red Bulls   Revolution
1-Oct 9:30 AM   A2 Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 9:30 AM   A1 Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 9:30 AM   A2 Sounders   Revolution
           
22-Oct 9:30 AM   A1 Sounders    Red Bulls
22-Oct 9:30 AM   A2 Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 9:30 AM   A1  1st place    4th place
29-Oct 9:30 AM   A2  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 9:30 AM   A1 Championship    
5-Nov 9:30 AM   A2 Consolation    
           
           
Grade 3 & 4 Girls        
10-Sep 12:30 PM   A1  Red Bulls   Revolution
10-Sep 12:30 PM   A2 Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 12:30 PM   A1 Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 12:30 PM   A2 Sounders   Revolution
           
24-Sep 12:30 PM   A1 Sounders    Red Bulls
24-Sep 12:30 PM   A2 Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 12:30 PM   A1  Red Bulls   Revolution
1-Oct 12:30 PM   A2 Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 12:30 PM   A1 Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 12:30 PM   A2 Sounders   Revolution
           
22-Oct 12:30 PM   A1 Sounders    Red Bulls
22-Oct 12:30 PM   A2 Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 12:30 PM   A1  1st place    4th place
29-Oct 12:30 PM   A2  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 12:30 PM   A1 Championship    
5-Nov 12:30 PM   A2 Consolation    
           
Grade 5 & 6 Girls        
10-Sep 2:00 PM   A1  Red Bulls   Revolution
10-Sep 2:00 PM   A2 Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 2:00 PM   A1 Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 2:00 PM   A2 Sounders   Revolution
           
24-Sep 2:00 PM   A1 Sounders    Red Bulls
24-Sep 2:00 PM   A2 Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 2:00 PM   A1  Red Bulls   Revolution
1-Oct 2:00 PM   A2 Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 2:00 PM   A1 Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 2:00 PM   A2 Sounders   Revolution
           
22-Oct 2:00 PM   A1 Sounders    Red Bulls
22-Oct 2:00 PM   A2 Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 2:00 PM   A1  1st place    4th place
29-Oct 2:00 PM   A2  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 2:00 PM   A1 Championship    
5-Nov 2:00 PM   A2 Consolation    
           
           
Grade 1 & 2 Boys         
10-Sep 11:00 AM   A1  Red Bulls   Revolution
10-Sep 11:00 AM   A2 Whitecaps   Sounders
10-Sep 11:00 AM  B1  Crew   Lions
           
17-Sep 11:00 AM   A1  Red Bulls   Whitecaps
17-Sep 11:00 AM   A2  Crew   Revolution
17-Sep 11:00 AM  B1 Lions   Sounders
           
24-Sep 11:00 AM   A1  Red Bulls    Crew
24-Sep 11:00 AM   A2 Lions   Whitecaps
24-Sep 11:00 AM  B1 Sounders   Revolution
           
1-Oct 11:00 AM   A1  Red Bulls   Lions
1-Oct 11:00 AM   A2 Sounders    Crew
1-Oct 11:00 AM  B1 Revolution   Whitecaps
           
15-Oct 11:00 AM   A1  Red Bulls   Sounders
15-Oct 11:00 AM   A2 Revolution   Lions
15-Oct 11:00 AM  B1 Whitecaps    Crew
           
22-Oct 11:00 AM   A1  1st place    2nd place
22-Oct 11:00 AM   A2  3rd place    6th place
22-Oct 11:00 AM  B1  5th place    4th place
      Playoffs    
29-Oct 11:00 AM   A1  1st place    B1 winner
29-Oct 11:00 AM   A2  2nd place    A2 winner
29-Oct 11:00 AM  B1  A2 loser    B2 loser
           
5-Nov 11:00 AM   A1 Championship    
5-Nov 11:00 AM   A2 Bronze    
5-Nov 11:00 AM  B1      
           
Grade 3 & 4  Boys         
10-Sep 12:30 PM  B  Red Bulls   Revolution
10-Sep        12:30 pm  C Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 12:30 PM  B Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 12:30 PM  C Sounders   Revolution
           
24-Sep 12:30 PM  B Sounders    Red Bulls
24-Sep 12:30 PM  C Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 12:30 PM  B  Red Bulls   Revolution
1-Oct 12:30 PM  C Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 12:30 PM  B Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 12:30 PM  C Sounders   Revolution
           
22-Oct 12:30 PM  B Sounders    Red Bulls
22-Oct 12:30 PM  C Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 12:30 PM  B  1st place    4th place
29-Oct 12:30 PM  C  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 12:30 PM  B Championship    
5-Nov 12:30 PM  C Consolation    
           
           
Grade 5 & 6 Boys        
10-Sep 2:00 PM  B  Red Bulls   Revolution
10-Sep 2:00 PM  C Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 2:00 PM  B Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 2:00 PM  C Sounders   Revolution
           
24-Sep 2:00 PM  B Sounders    Red Bulls
24-Sep 2:00 PM  C Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 2:00 PM  B  Red Bulls   Revolution
1-Oct 2:00 PM  C Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 2:00 PM  B Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 2:00 PM  C Sounders   Revolution
           
22-Oct 2:00 PM  B Sounders    Red Bulls
22-Oct 2:00 PM  C Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 2:00 PM  B  1st place    4th place
29-Oct 2:00 PM  C  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 2:00 PM  B Championship    
5-Nov 2:00 PM  C Consolation    
           
           
Grade 7 & 8 Coed        
10-Sep 4:00 PM B  Red Bulls   Revolution
10-Sep 4:00 PM C Whitecaps   Sounders
           
17-Sep 4:00 PM B Whitecaps    Red Bulls
17-Sep 4:00 PM C Sounders   Revolution
           
24-Sep 4:00 PM B Sounders    Red Bulls
24-Sep 4:00 PM C Revolution   Whitecaps
           
1-Oct 4:00 PM B  Red Bulls   Revolution
1-Oct 4:00 PM C Whitecaps   Sounders
           
15-Oct 4:00 PM B Whitecaps    Red Bulls
15-Oct 4:00 PM C Sounders   Revolution
           
22-Oct 4:00 PM B Sounders    Red Bulls
22-Oct 4:00 PM C Revolution   Whitecaps
           
      Playoffs    
29-Oct 4:00 PM B  1st place    4th place
29-Oct 4:00 PM C  2nd place    3rd place 
           
5-Nov 4:00 PM B Championship    
5-Nov 4:00 PM C Consolation    
           

TAUNTON YOUTH SOCCER   |   P.O. BOX 428   |   TAUNTON, MA 02780CONTACT